top of page
Szukaj

Pierwszy superkomputer który przekroczył 1 eksaFLOPSa!Najnowsza lista Top500 która ma za zadanie klasyfikować pięćset najszybszych komputerów świata opublikowała nowy ranking, na którego szczycie znajduje się Frontier – pierwsza maszyna w dziejach która przekroczyła barierę 1 eksaflopsa mocy obliczeniowej – tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.


Frontier znajduje się w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Według benchmarka HPL jest ponad dwukrotnie wydajniejszy niż zdetronizowany przez niego 2 letni Fugaku z Centrum Nauk Obliczeniowych Riken z Kobe.


Konstrukcja składa się z 74 segmentów HPE Cray EX235a (potocznie nazywanych szafami serwerowymi) - łącznie zamontowano w nich 9472 64-rdzeniowych procesorów AMD Epyc 3. generacji (w odpowiednio zoptymalizowanej wersji), 37 888 akceleratory obliczeniowe AMD Instinct MI250x oraz 700 PB pamięci masowej. Nad odpowiednią temperaturą sprzętu czuwa chłodzenie wodne.


Frontier to pierwszy oficjalnie eksaskalarny superkomputer na świecie. Natomiast w planach są już kolejne maszyny o podobnych wydajnościach - na początku 2023 roku możemy spodziewać się uruchomienia amerykańskiego superkomputera El Capitan o mocy ponad 2 eksaflopsów.Na podkreślenie zasługuje fakt, że technologia ta jest już dostępna na rynku europejskim, zatem rodzime instytucje budując własne superkomputery mogą wybierać pomiędzy technologiami zarówno Fugaku i Frontiera.

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Palo Alto Networks - Global Protect

Global Protect to rozwiązanie zapewniające ochronę danych użytkowników niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Global Protect zapewnia ochronę użytkownikom mobilnym, niezależnie od tego czy znajdują

Comentários


bottom of page