top of page
Szukaj

Superkomputer Fugaku.

Zaktualizowano: 12 maj 2022Superkomputery to bardzo szeroki temat, wiele możliwości rozwoju oraz innowacji dla ludzkości. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest firma IBM – stworzyli komputer o nazwie Summit we współpracy z firmą NVIDIA, jego budowa pochłonęła około 200 mln dolarów, a sam komputer nadal funkcjonuje znajdując się w Tennessee w państwowym laboratorium Oak Ridge. W ostatnich latach natomiast zdeklasowało ich Fujitsu, kiedy połączyło siły z Uniwersytetem Riken, tworząc Fugaku.


Częściowe uruchomienie superkomputera Fugaku, w niepełnej wersji, miało miejsce w czerwcu 2020, natomiast osiągnięcie pełnej planowanej mocy powinno nastąpić w bieżącym roku. Wg rankingu Top500 z czerwca 2020 r. komputer Fugaku (nazwa to alternatywne określenie góry Fuji) jest najszybszym superkomputerem na świecie osiągającym wynik 442 petaflopów na sekundę (dla porównania drugie miejsce zajmuje superkomputer IBM z wynikiem jedynie 148 petaflopów na sekundę). Zbudowany jest on w oparciu o 48-rdzeniowe mikroprocesory Fujitsu A64FX, które wykorzystują architekturę procesora ARM w wersji 8.2A. Fugaku używa 158 976 procesorów które komunikują się za pomocą sieci opracowanej przez Fujitsu która nazywa się Tofu-D. Jeśli chodzi o system operacyjny Fugaku używa “lekkiego systemu operacyjnego opartego na wielu jądrach” o nazwie IHK/McKernel. Komputer Fugaku miał być potencjalnie około 100 razy potężniejszy od wcześniejszego superkomputera Fujitsu o wdzięcznej nazwie K. Był to pierwszy superkomputer który osiągnął 10 petaflopów na sekundę. W 2018 roku Nikkei poinformowało, że program Fugaku będzie kosztować 130 miliardów jenów czyli około miliarda dolarów. Wywołało to wtedy kontrowersje – w czerwcu 2020 The New York Times napisał m. in. o tym, że superkomputery w niedalekiej przyszłości będą kosztować mniej i wyprzedzą wydajność Fugaku. Jak do tej pory to nie nastąpiło. Wkrótce magazyn Top500 opublikuje kolejny ranking i jesteśmy bardzo ciekawi jak będzie w nim wyglądał stan rywalizacji.


Bez względu na wynik, jaki pojawi się w nowym rankingu, pozostaje faktem że Fugaku stanowi przełom w świecie superkomputerów będąc nieprzerwanie najwydajniejszą maszyną o mocy większej niż 4 kolejne superkomputery razem wzięte. Przełomem jest również fakt że Fujitsu wprowadziło te superkomputery do komercyjnej oferty. Jeżeli zastanawiasz się nad nowym HPC dla swojej instytucji, warto rozważyć technologię Fujitsu. Zapraszamy do kontaktu!

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Palo Alto Networks - Global Protect

Global Protect to rozwiązanie zapewniające ochronę danych użytkowników niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Global Protect zapewnia ochronę użytkownikom mobilnym, niezależnie od tego czy znajdują

Comments


bottom of page