top of page
Szukaj

DLP – Czyli jak zapobiec wyciekom danych?


DLP to skrót od Data Loss Prevention. W tłumaczeniu na język polski oznacza to zapobieganie utracie danych. System ten to nic innego jak rozwiązanie informatyczne lub oprogramowanie które ma służyć do ochrony danych przed ich wyciekiem. Oczywiście dotyczy to i nieumyślnych wycieków, spowodowanych nieostrożnością pracowników a także tych celowych, które można określić kradzieżą.

Najczęstszymi sposobami przez które dane wyciekają na zewnątrz firmy są najczęściej pendrive/dyski przenośne – na tych urządzeniach najłatwiej wynieść dane w formie fizycznej. Zdarza się to także poprzez pocztę elektroniczną – przesyłanie maili skierowanych do firmy na niezwiązane z nią skrzynki pocztowe. Warto też wspomnieć o komunikatorach internetowych które aktualnie oferują duże możliwości co do przesyłania plików, a także o płytach CD/DVD.

Na szczęście większość przypadków wycieku danych wynika ze zwykłego błędu ludzkiego, źle zaadresowany e-mail, zgubienie nośnika zewnętrznego z danymi, lub korzystanie z nieodpowiednich kanałów do przesyłania danych firmy

Jak działa DLP?

Zadaniem tego systemu jest głównie identyfikowanie potencjalnie groźnych dla firmy dokumentów, monitorowanie pracowników mających dostęp do tego typu plików, wykrywanie prób kradzieży danych oraz blokowanie użytkownika, lub przerwanie jego działań w momencie incydentów.

Na rynku jest bardzo szeroka dostępność narzędzi które chronią także poprzez blokowanie możliwości robienia screenshotów lub drukowania dokumentów. Jeżeli ktoś z Państwa jest głodny większej ilości informacji, zapraszamy do kontaktu prywatnego z naszą firmą. Wszystkie dane do kontaktu można znaleźć w zakładce "Kontakt".


41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Palo Alto Networks - Global Protect

Global Protect to rozwiązanie zapewniające ochronę danych użytkowników niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Global Protect zapewnia ochronę użytkownikom mobilnym, niezależnie od tego czy znajdują

Comentários


bottom of page